چرا «حیواناتی که بر ما حکومت کرده‌اند» را منتشر می‌کنیم

چرا «حیواناتی که بر ما حکومت کرده‌اند» را در خودنویس منتشر می‌کنیم

khodnevis.org برگرفته از سایت
سال‌ها پیش، سه کاریکاتوریست بزرگ فرانسوی، مجموعه‌ای را خلق کردند که نزد اهالی طنز و کاریکاتور، جاودانه شده. این سه، یعنی مولاتیه، مورشوان و ریکور، طی سه مرحله، سیاستمداران را به حیواناتی تبدیل می‌کردند که به روحیه، سوابق و قیافه‌شان هماهنگ بودند. البته در بسیاری از مواقع، تشابه فرم چهره باعث انتخاب حیوان مورد نظر می‌شد. به عنوان مثلا، ملکه و شاهزاده انگلستان به خاطر فرم دندان‌های‌شان به اسب تبدیل می‌شدند و یا مارگرت تاچر به خروس تغییر شکل یافته بود. تشابه انسان به حیوان پدیده جدیدی نیست و از هزاران سال پیش، از زمان رومی‌ها، هندی‌های باستان و یونانیان عهد عتیق جاری بوده است. عالمان «فیزیوگنومی» گاه بر اساس شکل و ساختار چهره، شخصیت افراد را پیشبینی می‌کردند و تشابه به حیواناتی باعث می‌شد که هنرمندان نیز با اطلاع از قواعد کاری، «کاراکتر» به چهره‌ها بدهند. از اواسط قرن هفدهم به بعد، بسیاری از کاریکاتوریست‌ها با استفاده از «فیزیوگنومی» افراد معروف و سیاسیون را به حیواناتی بدل کرده‌اند که مورد توجه مردمان دوره خودشان واقع شده است.

به علت برتری تاثیر تصویر به نوشته در جوامع قدیمی و نسبتا کم سواد، بسیاری از مردم، سیاسیون «حیوان» شده را بهتر از آنچه در باره‌شان در مطبوعات نوشته می‌شد می‌شناختند. نویسندگان بسیاری نیز با استفاده از حیوانات مختلف در داستان‌های‌شان، تمثیل‌ها و تشبیه‌های بسیاری را خلق کرده‌اند. قلعه حیوانات جورج اورول شاید بهترین نمونه دوران معاصر باشد. 

با این حال، اغلب ما، «کلیله و دمنه» را خوانده‌ایم. «موش و گربه» عبید، فراموش‌مان نمی‌شود. نمایش به یاد ماندنی «شهر قصه» را بارها دیده‌ایم و نوارش را بارها شنیده‌ایم…

هستند افرادی که این شبیه‌سازی‌ها را اهانت آمیز می‌دانند و حتی معتقدند که تشبیه سیاسیون به حیوانات، عملی نابخشودنی است. طبیعتا، باید به نظر مخالف احترام گذاشت. هر کسی حق دارد ایده خود را داشته باشد.

اما نظر بخشی دیگر نیز این است که سیاسیون و افراد درون ساختار قدرت، جانورانی هستند که باید بهتر به جامعه معرفی‌شان کرد.

ما در خودنویس، آخر هفته را اندکی از حالت جدی خارج می‌کنیم. اولین ساعات جمعه با «حیواناتی که بر ما حکومت کرده‌اند» آغاز می‌شود و آخرین ساعات با «هفته‌خوانی» همکارمان «هفته‌زاده» پایان می‌یابد.

اما از شما می‌خواهیم که اگر برای تبدیل سیاسیون به حیوانات مختلف، پیشنهادی دارید، ما را بی‌نصیب نگذارید! طبیعتا مشاهده بسیاری از افراد درون حکومت از ۳۴ سال گذشته تا کنون شما را بارها به یاد جانوران زیادی انداخته که حتما از دید ما پنهان مانده است!

لطفا با نشانی ما در خودنویس تماس بگیرید و پیشنهاد بدهید.

سپاس!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s